Što mislimo pod “stručnom provjerom”?
U akademskoj zajednici stalno govorimo o stručnoj provjeri kao da je nešto očito, ali nije vidljivo da postoji zajednička definicija. Za nakladnike časopisa i sveučilišta, najčešće korišteno objašnjenje je:
“… proces u kojem netko čita, provjerava i daje svoje mišljenje o nečemu što je napisao drugi znanstvenik ili stručnjak koji radi u istom području stručnosti” (prevedeno iz Cambridge Dictionary, web izdanje)
Proces provjere trebao bi uključivati komentare recenzenata koji nisu u uredničkom odboru i tako mogu donositi objektivne odluke. Recenzenti bi se trebali usredotočiti na akademsku kvalitetu predmetnog rada i provjeriti korištene metode. Stručna provjera ne uključuje uredničko ili jezično uređivanje, koje se radi kako bi se konačni članak ili knjiga lako čitala, već osigurava da je istraživanje pravilno provedeno u skladu s relevantnim istraživačkim praksama specifičnim za pojedinu disciplinu. Različite vrste provjere prikladne su za različite discipline i istraživačke zajednice.
Vjerodostojan časopis bi trebao jasno i javno definirati kakvu vrstu provjere koristi. Također se preporučuje da časopisi slijede smjernice COPE-a.
Također, postoje različite definicije različitih vrsta provjere.