Metrike, včasih imenovane tudi raziskovalni kazalniki, so namenjene kvantitativnemu merjenju kakovosti in pomembnosti rezultatov raziskave (npr. članka v reviji, monografije). Obstaja vrsta različnih metrik, ki merijo različne stvari.
Citatne metrike
- Merijo različne stvari, zato je pomembno razumeti, kaj merijo, kakšne so meje njihove interpretacije in kdaj jih je najbolje uporabiti..
- Včasih se uporabljajo za merjenje vpliva citiranosti revij, ne pa vpliva citiranosti posameznih raziskovalnih rezultatov.
- Merijo količino akademske pozornosti, ki je je bil raziskovalni rezultat deležen.
- Najpreprostejša metrika citiranosti je število citatov raziskovalnega rezultata.
- Prakse citiranja se med akademskimi disciplinami razlikujejo, zato obstajajo različne uteži in izračuni, ki to upoštevajo in zagotavljajo primerljivost metrik citiranja.
Faktor vpliva revije (Journal Impact Factor, JIF) je pogosto uporabljen primer metrike citiranosti. Izračunava povprečno število citatov, ki so jih članki, objavljeni v reviji, prejeli v predhodnem dveletnem obdobju. JIF in druge metrike so problematične iz več razlogov. Akademske ali raziskovalne vrednosti dela ne moremo oceniti zgolj na podlagi števila prenosov ali števila citatov.
Raziskovalci se pri odločitvah glede tega, kje bodo objavili svoj članek, pogosto oprejo na metrične kazalce revije. Ti so lahko uporabni pri prepoznavanju revij, ki so se izkazale kot revije, v katerih je pozornost, ki so jo vzbudili raziskovalni rezultati, sledljiva.
Alternativne metrike ali altmetrike merijo količino spletne pozornosti, ki jo je bil raziskovalni rezultat še dodatno deležen. To lahko vključuje npr. omembe na Twitterju, poročanje na novičarskih platformah in blogih, citate na Wikipediji in še veliko drugega. Z merjenjem tovrstne prisotnosti lahko dokažemo doseg zunaj akademske sfere in pomagamo dokazati vpliv raziskav.
Odgovorne metrike
Gibanje za odgovorno metriko ponuja navodila, kako odgovorno ravnati z metriko, tako za merjenje kakovosti raziskav kot tudi kot eno od meril v poklicnem napredovanju. Deklaracija iz San Francisca o ocenjevanju raziskav (DORA) je niz načel, ki so jih podpisale institucije in ki vključujejo zahtevo po odpravi uporabe metrik na ravni revije (kot je faktor vpliva revije) pri odločanju o financiranju, imenovanju in napredovanju. Nekatere univerze so že oblikovale izjave o odgovornih metrikah. The Bibliomagician je zbral več primerov iz različnih ustanov.