Avtorske pravice in licence za avtorje in urednike
Avtorske pravice za besedila in slike se razlikujejo. Pred objavo se prepričajte, da imate vse potrebne pravice in dovoljenja.
Licence za vaše gradivo
Vsako gradivo, ki ga ustvarite in delite z drugimi, ima lahko licenco. Licenca je sporočilo bralcu ali uporabniku gradiva o tem, kako lahko vsebino uporabi ali ponovno uporabi.
Vse gradivo, ki ga ustvarite kot raziskovalec, kot so članki, poglavja v knjigah, knjige, besedila na blogih, delovni članki, prispevki na konferencah ali učno gradivo, ob objavi lahko opremite z licenco. Licenca mora biti vidna na naslovni strani ali prvi strani objavljenega gradiva.
Avtorske pravice
Avtorske pravice se nanašajo na intelektualno lastnino dela, ki ste ga vi ali vaša organizacija objavili. Zakonodaja o avtorskih pravicah je v vsaki državi drugačna in ni mednarodnega zakona, ki bi se lahko uporabljal na splošno. Vendar pa določena načela veljajo na svetovni ravni. Pravica biti priznan kot avtor je neodtujljiva. To pomeni, da imate kot avtor in/ali izdajatelj gradiva pravico odločati o njegovi uporabi. Glede na to, kako avtorske pravice upravlja založnik, veljajo različni pogoji, včasih se za nekoga, ki želi reproducirati ali deliti avtorsko zaščiteno gradivo, zaračuna licenčnina.
Avtorske pravice delimo na:
- »Intelektualne pravice« (nematerialne avtorske pravice), ki so neprenosljive, kar pomeni, da morate biti kot avtor dela vedno priznani.
- Premoženjske pravice (materialne avtorske pravice), ki jih je mogoče prenesti na založnika ali pridobiti licenco za ponovno uporabo.
Za akademske namene je običajno, da je dovoljeno navajanje del do določenega obsega (ponavadi približno 250 besed ali 1–2 sliki ali preglednici, če je primarni vir jasno naveden). To se lahko imenuje »poštena raba«, »pošteno ravnanje« ali »pravica do citiranja«, odvisno od tega, katera nacionalna zakonodaja velja za objavljeno gradivo.
Licence odprtega dostopa
Če želite objavljati v odprtem dostopu, so pravice do vašega dela še vedno v vaši lasti. Z izbiro ene od licenc Creative Commons lahko nadzirate, kako se lahko uporablja in kakšno priznanje se vam pripisuje. Te odprte licence se upravljajo neodvisno od katerega koli založnika in so mednarodno priznane. Licence se uporabljajo kot pravni kodeks prakse in jih je mogoče obravnavati kot dodatek k avtorskim pravicam, ki veljajo v vsaki državi. Uporaba odprte licence omogoča drugim, da še naprej gradijo na vašem delu. Trenutno je na voljo šest oblik licence Creative Commons, vsaka z nekoliko drugačnimi dovoljenji in zahtevami. Vse zahtevajo, da vam morajo tisti, ki na kakršenkoli način uporabljajo vaše delo, avtorstvo priznati tako, kot to zahtevate, vendar ne na način, ki bi namigoval, da jih pri njihovem delu podpirate. Pri omembi ali ponovni uporabi dela je treba vedno navesti citat in povezavo na izvirnik.
Znanstveni članki
Avtor članka v reviji ima lahko v okviru standardne pogodbe z založnikom omejene pravice za deljenje svojega dela ali pa je ta njegove premoženjske pravice prevzel v celoti. Mnogi založniki še vedno dovoljujejo, da so članki prosto dostopni, če so izpolnjeni določeni pogoji. Če želite izvedeti, kaj velja za revijo, v kateri ste objavili svoje članke, ugotovite politiko izdajatelja revije v SHERPA/RoMEO. Avtorjem priporočamo, da pred podpisom pogodb preverijo, ali je politika založnika usklajena s politiko njihove ustanove in financerja.
Knjige in poglavja v knjigah
Pri objavi knjige ali poglavja v knjigi so pogoji licenciranja in avtorskih pravic običajno vključeni v pogodbo, o kateri se morate dogovoriti z založnikom in v kateri so določene pravice uporabe, format(-i) in časovna veljavnost dela.
Knjižne pogodbe se razlikujejo od založbe do založbe in so lahko v nekaterih primerih zapletene. Če morate za objavo svojega dela podpisati pogodbo z založnikom, si morate zagotoviti, da pogodba navaja vaše pravice in da upošteva obveznosti, ki jih imate do svojega delodajalca in/ali financerja vaše raziskave.
Če želite objaviti diplomsko delo ali disertacijo, je priporočljivo, da se obrnete na svojo ustanovo ali fakulteto in se prepričate, da upoštevate njihovo politiko za takšne objave.
Več informacij o tem, kaj je treba upoštevati pred objavo knjige z odprtim dostopom, najdete v priročniku Open Access Books Toolkit.
Slike in avtorske pravice
Umetniška dela, fotografije, ilustracije in diagrami so zaščiteni z avtorskimi pravicami, ki določajo, kdaj jih lahko nekdo uporabi brez izrecnega dovoljenja avtorja. To zaščito ureja zakon o avtorskih pravicah za literarna in umetniška dela v državi, kjer je vaše delo objavljeno. Pomembno je, da se posvetujete z imetnikom pravic, če želite v svoji knjigi ali članku reproducirati delo iz drugih virov, razen če je izvirno delo odprto licencirano za ponovno uporabo.
Če ne pridobite dovoljenja za uporabo slike v elektronski obliki, jo lahko izpustite in nadomestite z obrazložitvijo: »Zaradi zaščite avtorskih pravic ta slika ni na voljo v elektronski (ali tiskani) obliki.«